Ансамбль HELDA

Alavere rahvamaja memmede rahvatantsurühm Helda alustas oma tegevusega 26.04.1987, mil Alavere kolhoosi a/ü klubi ürituste päevikus neid esmakordselt mainitakse: alustas tööveteranide ja pensionäride naisrahvatantsurühm 12 liikmega, juhendajaks Helda Harmipaik. Naljatamisi kutsuti neid esialgu „Helda tantsutüdrukud“, kuid 1989.aastal tantsurühm „Vanaema“ ja hilisemalt „Tantsutüdrukud“. Saatemuusikat tegi neile 5-liikmeline Alavere kapell. Esinemisriideid esialgu ei olnudki, kuna klubis tegutsesid ka sega-ja naisrahvatantsurühm, siis mõne aja möödudes, sai naisrühm endale uued riided ja memmedele anti siis Jüri kihelkonna rahvariide seelikud. Põlled, tanud ja valged käised õmblesid naised ise, kuid vöö, sukad, sussid (villasest riidest ja tikitud) ja lillelise villase rätiku õlgadele pidi igaüks ise ostma.

Memmedel on olnud 30 aasta jooksul suhteliselt vähe juhendajaid: Helda Harmipaik 8 aastat, Aet Lambur 1a, Stella Magnus- Mäekalle 1996- 1997, Sirje Nokkur 1997- 2006a novembrini ning viimase juhendaja Maarika Tuttelbergi (Anija valla kultuuripärl 2016) käe all on tantsitud juba 12 aastat.

Rahvatantsuga on käidud esinemas nii oma- kui naabervaldades, osa võetud kõikidest memme-taadi tantsupidudest samuti Harjumaa laulu-ja tantsupidudest. Esinemas on käidud hoolde-ja vanadekodudes, teatetantsul, Aravete naljapäeval Kangrumäel, jaanipäevadel ja laatadel, Anija valla laulu-ja tantsupäevadel, Anija valla kodukandipäevadel, isetegijate pidudel, jõulu-, emadepäeva-ja EV aastapäeva kontsertitel,  Kose kihelkonna tantsupäeval, sõprusrühmade juubeliüritustel ning meeldejäävaimaks sündmuseks on olnud talvised Tuhamägede tantsupeod.

Hetkel on rühmas 12 liiget, kuid näiteks aastal 2012 oli liikmeid ainult 8 ja 1992 aastal 14 liiget.

Vanimad rühmaliikmed Maiu Unga ja Pilvi sündema 78a tantsisid rühmas 2016 aasta kevadeni, seega ca 30 aastat.

Memmede rühm Helda peab oluliseks rahvakultuuri tutvustamist ja populariseerimist ning oma valdkonna tippsündmustel osalemist.

Ансамбль ANNID

Alavere rahvamaja naisrahvatantsurühm alustas 1983 aastal ning 1985 a osaleti ka Üldlaulu-ja tantsupeol. Tantsijatest mitteolenevatel põhjustel pidi tantsurühm oma töö katkestama, seega sai rühm tantsida vaid 1988 aastani. Alavere sovhoosi a/ü poolt soetatud rahvariided anti aga üle Alavere memmede rühmale. Alavere naisrahvatantsurühm alustas taas tegutsemist 2006 aasta jaanuaris Alavere Rahvamajas, juhendajaks Maarika Tuttelberg Kose vallast. Rühmas on tantsimas 12 liiget. Algaastal piirdusid meie esinemised enamasti kodukandi üritustel (jõulupeod, jaani- ja kodukandipäevad, emadepäevad jm klubiüritused) sest polnud meil siis veel rahvariideid. Rühm võttis eesmärgiks osaleda 2009 a tantsupeol, seega kirjutasime MTÜ Alavere Külaarendamise seltsiga 2 projekti riiete soetamiseks neist ühe KOP-i ja teise Eesti Kultuurkapitali. Rahastuse said mõlemad projektid. Projektide raames soetasime seelikute kupongid, tikitud käised ja tanud. Ise õmblesime kokku seelikud, tanud ja põlled.

2009a tantsupeo ülevaatusel omistati rühmale I kategooria, mis andis võimaluse osalemiseks Tantsupeol;

2010 a osalesime võistutantsimisel Võrus;

2011 a lõime kaasa Teatetantsus ja naistetantsupeol Jõgeval;

2012 aasta juunis osalesime Soome-Eesti III tantsupeol Tamperes;

2014 aastal osalesime Laulu-ja Tantsupeol

2016 a tähistasime rühma 10.sünnipäeva etendusega „Maria Siberimaalt“, rühm sai endale nimeks „Alavere Annid“

Jätkuvalt esineme oma- ja naabervaldade ning külade üritustel.

Alavere naisrahvatantsurühma liikmed on uhked, et saavad esindada oma kodukanti ja Eesti rahvakultuuri.