Aegviidu Rahvamaja Naisrahvatantsurühm

Aegviidu Rahvamaja Naisrahvatantsurühm

Pühapäeviti kell 16:30

Juhendaja Janne Kuuskla

Showtants

Juhendaja Virge Palmsalu

Memmedetantsurühm KADRI

Juhendaja Anu Mäeorg; tel. 562 200 66

Naisrahvatantsurühm PÄIKESERATAS

Juhendaja Maarika Tuttelberg; tel. 514 5719

Linetantsurühm KANTRIROOSID

Kehras hakati linetantsuga tegelema Maire Ilvese juhendamisel 2006. aasta veebruaris. Algusaastatel oli tantsijaid päris palju, esimeses tunnis ligi 25 inimest. Praeguseks on järele jäänud kõige tublimad, kellele linetants on saanud elu lahutamatuks osaks.
Algul tantsisime oma rõõmuks, kuid juba esimesel aastal alustasime ka esinemistega. Võtame igal aastal osa üle-eestilistest linetantsuüritustest. Oleme osalenud linetantsu festivalidel Sassi tallis ja Pärnu linnas, tantsumaratonidel ja tantsulaagrites Uulus. Meie tantsijad osalesid ka 2008. aastal Guinnessi rekordi püstitamisel, kus moodustati pikim ühekordne tantsurivi. Ühte ritta sättis end tantsima 2354 inimest, rivi pikkus oli 3,7 km. Praeguseks on see rekord küll ületatud.

Nime „Kantriroosid“ võtsime 2012. aasta kevadel. Linetants ei tähenda tänapäeval küll ainult kantrimuusika järgi tantsimist, vaid tantsitakse väga erineva muusika järgi, kuid meie lemmik on siiski kantri.

Meid on sageli kutsutud esinema vallas ja ka väljapoole oma valda toimuvatele isetegevusüritustele ja pidudele. Kaugemad esinemised on olnud Rakveres linnapäeval ja Tallinnas Tornide väljakul Reumaliidu käimispäeval.

2015. aastal saime Uulus karika tantsu “Tush-Push“ seadete võistlusel. 2016. aastal korraldasime oma 10. sünnipäeva puhul kontserdi koos naabervaldade linetantsijatega ja sellest alates teeme naabritega ka ühistreeninguid.

Naisrahvatantsurühm KADREL

Naisrühm Kadrel on üks vanemaid pidevalt tegutsenud taidluskollektiive Anija vallas. Rühma asutas 1984. aastal Kehra kauaaegne tantsuõpetaja, Eesti NSV teeneline kultuuritegelane Helmi Hinrikus (22.02.1920 – 28.11.1998) Kehra Tselluloosi- ja Paberikombinaadi ametiühingu klubi naisrahvatantsurühmana. Rühma kutsutigi tehase klubi naisrühmaks, nime Kadrel kannab rühm alates 2003. aastast. Algsest koosseisust on veel rivis üks tantsija, ülejäänud koosseis on aastate jooksul välja vahetunud.
Repertuaar on olnud üsna tavaline naisrühmade repertuaar. Esinetud on kõigil tegutsemisaja sisse jäänud Harju maakonna laulu- ja tantsupidudel, ka paaril üldtantsupeol, Jõgeval toimunud naiste tantsupidudel, Eesti – Soome tantsupeol Soomes, Europeadel Rootsis. 2007. aastal esineti Krimmis sealsetele eestlastele. Osa on võetud Kaera-jaani võistutantsimisest Tartumaal ja ümber Eesti teatetantsust, talvistest tantsupidudest Ida- Virumaal ja Viljandis. Esinetud on väga paljudel kohalikel sündmustel – Anija valla laulu- ja tantsupeod, jaanituled, Kodukandipäevad, Põrgupäevad, laadad jne.
2014. aasta kevadel sai rühm LEADER-projekti ja Anija valla toetusel uued Harju-Jaani kihelkonna rahvarõivad.

Anija valla segarahvatantsurühm

Anija valla segarühm on välja kasvanud Kehra Keskkooli tantsurühmadest.

Paljud tantsijad olid ja on kooli vilistlased. Ajapikku on koosseis muutunud, kuid tantsutahe on endine.

Nii ongi tänasel päeval sõbralikult ühes rühmas elektrik, direktor, politseinik, rahvatantsuõpetaja, ostujuht, projekteerija, juuksur, pianist, paigaldusjuht, raamatupidaja, teraapiaala juht, arendaja, treener ja õpetaja.

Elukoha muutus ei ole lasknud tantsust kaugeks jääda ka kaugemale kolijatel ja nii on lisaks Anija valla elanikele tantsijaid ka naabervaldadest.

Rühmal on ainult meestest koosnev juhatus, kes kiidab ühehäälselt heaks kõik otsused, välja arvatud juhul kui naised vastu vaidlevad.

Kodurahu huvides delegeeritakse otsustamisõigus vahetevahel ka naistele ja ka siis kiidetakse kõik otsused heaks, välja arvatud kui mehed sellega nõus ei ole.

Vaid ühes on mõlemad pooled alati üksmeelel – Me tahame tantsida!

Rahvatantsurühm on osalenud kõikidel maakondlikel ja vabariiklikel suurüritustel ning esindanud valda rahvusvahelistel festivalidel Šveitsis, Sardiinias, Lätis, Poolas, Prantsusmaal, Soomes, Tśehhis ja Taanis.

Tantsuproovid toimuvad nädalalõppudel, kui töised ja kodused toimetamised on tehtud ning uueks nädalaks on vaja veidi energiat ammutada.
2017. aastal tähistas Anija valla segarühm 25.sünnipäeva ja Kehra rahvatantsu 70. Juubelit.

Alavere HELDA

Alavere rahvamaja memmede rahvatantsurühm Helda alustas oma tegevusega 26.04.1987, mil Alavere kolhoosi a/ü klubi ürituste päevikus neid esmakordselt mainitakse: alustas tööveteranide ja pensionäride naisrahvatantsurühm 12 liikmega, juhendajaks Helda Harmipaik. Naljatamisi kutsuti neid esialgu „Helda tantsutüdrukud“, kuid 1989.aastal tantsurühm „Vanaema“ ja hilisemalt „Tantsutüdrukud“. Saatemuusikat tegi neile 5-liikmeline Alavere kapell. Esinemisriideid esialgu ei olnudki, kuna klubis tegutsesid ka sega-ja naisrahvatantsurühm, siis mõne aja möödudes, sai naisrühm endale uued riided ja memmedele anti siis Jüri kihelkonna rahvariide seelikud. Põlled, tanud ja valged käised õmblesid naised ise, kuid vöö, sukad, sussid (villasest riidest ja tikitud) ja lillelise villase rätiku õlgadele pidi igaüks ise ostma.

Memmedel on olnud 30 aasta jooksul suhteliselt vähe juhendajaid: Helda Harmipaik 8 aastat, Aet Lambur 1a, Stella Magnus- Mäekalle 1996- 1997, Sirje Nokkur 1997- 2006a novembrini ning viimase juhendaja Maarika Tuttelbergi (Anija valla kultuuripärl 2016) käe all on tantsitud juba 12 aastat.

Rahvatantsuga on käidud esinemas nii oma- kui naabervaldades, osa võetud kõikidest memme-taadi tantsupidudest samuti Harjumaa laulu-ja tantsupidudest. Esinemas on käidud hoolde-ja vanadekodudes, teatetantsul, Aravete naljapäeval Kangrumäel, jaanipäevadel ja laatadel, Anija valla laulu-ja tantsupäevadel, Anija valla kodukandipäevadel, isetegijate pidudel, jõulu-, emadepäeva-ja EV aastapäeva kontsertitel,  Kose kihelkonna tantsupäeval, sõprusrühmade juubeliüritustel ning meeldejäävaimaks sündmuseks on olnud talvised Tuhamägede tantsupeod.

Hetkel on rühmas 12 liiget, kuid näiteks aastal 2012 oli liikmeid ainult 8 ja 1992 aastal 14 liiget.

Vanimad rühmaliikmed Maiu Unga ja Pilvi sündema 78a tantsisid rühmas 2016 aasta kevadeni, seega ca 30 aastat.

Memmede rühm Helda peab oluliseks rahvakultuuri tutvustamist ja populariseerimist ning oma valdkonna tippsündmustel osalemist.

Alavere ANNID

Alavere rahvamaja naisrahvatantsurühm alustas 1983 aastal ning 1985 a osaleti ka Üldlaulu-ja tantsupeol. Tantsijatest mitteolenevatel põhjustel pidi tantsurühm oma töö katkestama, seega sai rühm tantsida vaid 1988 aastani. Alavere sovhoosi a/ü poolt soetatud rahvariided anti aga üle Alavere memmede rühmale. Alavere naisrahvatantsurühm alustas taas tegutsemist 2006 aasta jaanuaris Alavere Rahvamajas, juhendajaks Maarika Tuttelberg Kose vallast. Rühmas on tantsimas 12 liiget. Algaastal piirdusid meie esinemised enamasti kodukandi üritustel (jõulupeod, jaani- ja kodukandipäevad, emadepäevad jm klubiüritused) sest polnud meil siis veel rahvariideid. Rühm võttis eesmärgiks osaleda 2009 a tantsupeol, seega kirjutasime MTÜ Alavere Külaarendamise seltsiga 2 projekti riiete soetamiseks neist ühe KOP-i ja teise Eesti Kultuurkapitali. Rahastuse said mõlemad projektid. Projektide raames soetasime seelikute kupongid, tikitud käised ja tanud. Ise õmblesime kokku seelikud, tanud ja põlled.

2009a tantsupeo ülevaatusel omistati rühmale I kategooria, mis andis võimaluse osalemiseks Tantsupeol;

2010 a osalesime võistutantsimisel Võrus;

2011 a lõime kaasa Teatetantsus ja naistetantsupeol Jõgeval;

2012 aasta juunis osalesime Soome-Eesti III tantsupeol Tamperes;

2014 aastal osalesime Laulu-ja Tantsupeol

2016 a tähistasime rühma 10.sünnipäeva etendusega „Maria Siberimaalt“, rühm sai endale nimeks „Alavere Annid“

Jätkuvalt esineme oma- ja naabervaldade ning külade üritustel.

Alavere naisrahvatantsurühma liikmed on uhked, et saavad esindada oma kodukanti ja Eesti rahvakultuuri.